ST STP9NK50Z
STP9NK50Z picture photo
Mfg. Part Number
STP9NK50Z
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 7.2A TO-220
Datasheet Download
STP9NK50Z.pdf
Availability of STP9NK50Z
QUANTITY
STP9NK50Z Order Process
Ship out your order
Specifications of STP9NK50Z
Internal Part NumberEIS-STP9NK50Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP9NK50Z View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs850 mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds910pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP9NK50Z
Related LinksSTP9, STP9NK50Z Datasheet, ST Distributor
STP9NK50Z Details Description
Related parts for STP9NK50Z
RES SMD 768 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 215 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 3-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PCB datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf