ST STP9NK50Z
STP9NK50Z picture photo
Mfg. Part Number
STP9NK50Z
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 7.2A TO-220
Datasheet Download
STP9NK50Z.pdf
Availability of STP9NK50Z
QUANTITY
STP9NK50Z Order Process
Ship out your order
Specifications of STP9NK50Z
Internal Part NumberEIS-STP9NK50Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP9NK50Z View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs850 mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds910pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP9NK50Z
Related LinksSTP9, STP9NK50Z Datasheet, ST Distributor
STP9NK50Z Details Description
Related parts for STP9NK50Z
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 246 I/O 324FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 56PS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SOT23-3 datasheet.pdf
THERMAL PAD 10X10X0.12MM datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 423V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 90A ISOPLUS247 datasheet.pdf
BOARD CARINA/GLADIATOR BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf