ST STPS20120D
STPS20120D picture photo
Mfg. Part Number
STPS20120D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO220AB
Datasheet Download
STPS20120D.pdf
Availability of STPS20120D
QUANTITY
STPS20120D Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20120D
Internal Part NumberEIS-STPS20120D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20120D View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If930mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 120V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20120D
Related LinksSTPS2, STPS20120D Datasheet, ST Distributor
STPS20120D Details Description
Related parts for STPS20120D
CONN HEADER .100 DUAL R/A 34POS datasheet.pdf
SSD 208GB SCSI datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 15.25"X14.75" datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 125MA 12 OHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK BLU 2CKT datasheet.pdf
26500 3C 3#16 SKT RECP datasheet.pdf
EE PLD, 12ns, 128-Cell, CMOS, PQFP100 IC datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf