ST STPS20150CG
STPS20150CG picture photo
Mfg. Part Number
STPS20150CG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
Datasheet Download
STPS20150CG.pdf
Availability of STPS20150CG
QUANTITY
STPS20150CG Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20150CG
Internal Part NumberEIS-STPS20150CG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20150C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20150CG
Related LinksSTPS2, STPS20150CG Datasheet, ST Distributor
STPS20150CG Details Description
Related parts for STPS20150CG
CONN RECEPT HOUSING 9POS 2MM datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUTION FOR SPEAR310-2 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 3POS 6' datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf