ST STPS20200CTN
STPS20200CTN picture photo
Mfg. Part Number
STPS20200CTN
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220
Datasheet Download
STPS20200CTN.pdf
Availability of STPS20200CTN
QUANTITY
STPS20200CTN Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20200CTN
Internal Part NumberEIS-STPS20200CTN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20200CTN
Related LinksSTPS20, STPS20200CTN Datasheet, ST Distributor
STPS20200CTN Details Description
Related parts for STPS20200CTN
CAP CER 220PF 50V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 24WQFN datasheet.pdf
CONN POLARIZATION KEY FOR PLUG datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1100A 650VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A SMINI2 datasheet.pdf