ST STPS20H100CG
STPS20H100CG picture photo
Mfg. Part Number
STPS20H100CG
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Datasheet Download
STPS20H100CG.pdf
Availability of STPS20H100CG
QUANTITY
STPS20H100CG Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20H100CG
Internal Part NumberEIS-STPS20H100CG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20H100C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If770mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4.5µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20H100CG
Related LinksSTPS20, STPS20H100CG Datasheet, ST Distributor
STPS20H100CG Details Description
Related parts for STPS20H100CG
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf