ST STPS20L60CT
STPS20L60CT picture photo
Mfg. Part Number
STPS20L60CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Datasheet Download
STPS20L60CT.pdf
Availability of STPS20L60CT
QUANTITY
STPS20L60CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20L60CT
Internal Part NumberEIS-STPS20L60CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20L60C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr350µA @ 60V