ST STPS20M60CT
STPS20M60CT picture photo
Mfg. Part Number
STPS20M60CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Datasheet Download
STPS20M60CT.pdf
Availability of STPS20M60CT
QUANTITY
STPS20M60CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20M60CT
Internal Part NumberEIS-STPS20M60CT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20M60C View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr65µA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20M60CT
Related LinksSTPS2, STPS20M60CT Datasheet, ST Distributor
STPS20M60CT Details Description
Related parts for STPS20M60CT
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
CONT LID 23-1/2X13-3/8X2-1/8 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EIGHT INPUTS SIX RELAY OUTPUTS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 608A datasheet.pdf