ST STPS20M60SG-TR
STPS20M60SG-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS20M60SG-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 20A D2PAK
Datasheet Download
STPS20M60SG-TR.pdf
Availability of STPS20M60SG-TR
QUANTITY
STPS20M60SG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20M60SG-TR
Internal Part NumberEIS-STPS20M60SG-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS20M60S View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If565mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr125µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20M60SG-TR
Related LinksSTPS20M, STPS20M60SG-TR Datasheet, ST Distributor
STPS20M60SG-TR Details Description
Related parts for STPS20M60SG-TR
FIXED IND 680UH 3A 142 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 6LFCSP datasheet.pdf