ST STPS2545CTY
STPS2545CTY picture photo
Mfg. Part Number
STPS2545CTY
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Datasheet Download
STPS2545CTY.pdf
Availability of STPS2545CTY
QUANTITY
STPS2545CTY Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS2545CTY
Internal Part NumberEIS-STPS2545CTY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS2545CT-Y View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Featured ProductAutomotive-Grade Rectifiers
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesQ Automotive
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)12.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 12.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr125µA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS2545CTY
Related LinksSTPS2, STPS2545CTY Datasheet, ST Distributor
STPS2545CTY Details Description
Related parts for STPS2545CTY
SWITC STRGHT LVR SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
IC TXRX LIN W/VREG 8DIP datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 64K FLASH 36VFQFP datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO-214AA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W WH/BK 6"LD datasheet.pdf