ST STPS2H100
STPS2H100 picture photo
Mfg. Part Number
STPS2H100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Datasheet Download
STPS2H100.pdf
Availability of STPS2H100
QUANTITY
STPS2H100 Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS2H100
Internal Part NumberEIS-STPS2H100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS2H100RL View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS2H100
Related LinksSTPS, STPS2H100 Datasheet, ST Distributor
STPS2H100 Details Description
Related parts for STPS2H100
CONN PLUG W/DETENT 9POS .062 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PWR RECEPT 2POS datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf