ST STPS30M60CG-TR
STPS30M60CG-TR picture photo
Mfg. Part Number
STPS30M60CG-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK
Datasheet Download
STPS30M60CG-TR.pdf
Availability of STPS30M60CG-TR
QUANTITY
STPS30M60CG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS30M60CG-TR
Internal Part NumberEIS-STPS30M60CG-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS30M60C View All Specifications
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If590mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS30M60CG-TR
Related LinksSTPS30M, STPS30M60CG-TR Datasheet, ST Distributor
STPS30M60CG-TR Details Description
Related parts for STPS30M60CG-TR
CONN SPRING CONT 25 POS .137 SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 267MHZ 516BGA datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 40A 230V datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 30MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf