ST STPS30M80CR
STPS30M80CR picture photo
Mfg. Part Number
STPS30M80CR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V I2PAK
Datasheet Download
STPS30M80CR.pdf
Availability of STPS30M80CR
QUANTITY
STPS30M80CR Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS30M80CR
Internal Part NumberEIS-STPS30M80CR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS30M80C View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If745mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 80V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS30M80CR
Related LinksSTPS3, STPS30M80CR Datasheet, ST Distributor
STPS30M80CR Details Description
Related parts for STPS30M80CR
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
TERM RING NON INS 2AWG datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
BRIDGE DIODE GPP 35A 800V KBPC datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMCJ datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf