ST STPS3150
STPS3150 picture photo
Mfg. Part Number
STPS3150
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A DO201AD
Datasheet Download
STPS3150.pdf
Availability of STPS3150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS3150 Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS3150
Internal Part NumberEIS-STPS3150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If820mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS3150
Related LinksSTPS, STPS3150 Datasheet, ST Distributor
STPS3150 Details Description
Related parts for STPS3150
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN SODIMM 200POS R/A SMD datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONN POWER HEADER 10POS GOLD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM PNP NC datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf