ST STPS3L40UF
STPS3L40UF picture photo
Mfg. Part Number
STPS3L40UF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMBFLAT
Datasheet Download
STPS3L40UF.pdf
Availability of STPS3L40UF
QUANTITY
STPS3L40UF Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS3L40UF
Internal Part NumberEIS-STPS3L40UF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AA, SMB Flat Leads
Supplier Device PackageSMBflat
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS3L40UF
Related LinksSTPS3, STPS3L40UF Datasheet, ST Distributor
STPS3L40UF Details Description
Related parts for STPS3L40UF
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.8A datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf