ST STPS40170CT
STPS40170CT picture photo
Mfg. Part Number
STPS40170CT
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220
Datasheet Download
STPS40170CT.pdf
Availability of STPS40170CT
QUANTITY
STPS40170CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS40170CT
Internal Part NumberEIS-STPS40170CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS40170C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 170V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS40170CT
Related LinksSTPS4, STPS40170CT Datasheet, ST Distributor
STPS40170CT Details Description
Related parts for STPS40170CT
TVS DIODE 17VWM 28.98VC DO201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V 6-UDFN datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8DFN datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH DUAL SPDT 10QFN datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf