Vishay Semiconductor/Diodes Division STPS40L15CW
STPS40L15CW picture photo
Mfg. Part Number
STPS40L15CW
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO247AC
Datasheet Download
STPS40L15CW.pdf
Availability of STPS40L15CW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS40L15CW Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS40L15CW
Internal Part NumberEIS-STPS40L15CW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package500
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If410mV @ 19A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 15V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS40L15CW
Related LinksSTPS4, STPS40L15CW Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
STPS40L15CW Details Description
Related parts for STPS40L15CW
TRIAC SENS GATE 500V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 122.809K OHM 3/4W 2512 datasheet.pdf