ST STPS40L40CT
STPS40L40CT picture photo
Mfg. Part Number
STPS40L40CT
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
Datasheet Download
STPS40L40CT.pdf
Availability of STPS40L40CT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS40L40CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS40L40CT
Internal Part NumberEIS-STPS40L40CT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 40V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS40L40CT
Related LinksSTPS4, STPS40L40CT Datasheet, ST Distributor
STPS40L40CT Details Description
Related parts for STPS40L40CT
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
SSD 12GB 2.5" SATA datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RELAY MINI OFF DPDT 120VAC datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED WATER CLEAR TRI datasheet.pdf
SCR 12A 600V TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 293POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf