ST STPS60170CT
STPS60170CT picture photo
Mfg. Part Number
STPS60170CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220
Datasheet Download
STPS60170CT.pdf
Availability of STPS60170CT
QUANTITY
STPS60170CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS60170CT
Internal Part NumberEIS-STPS60170CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS60170C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If940mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35µA @ 170V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS60170CT
Related LinksSTPS6, STPS60170CT Datasheet, ST Distributor
STPS60170CT Details Description
Related parts for STPS60170CT
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
RES 121 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 12X1" A MED datasheet.pdf
CBL 1COND 18AWG 300V SLATE 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 250MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf