ST STPSC12C065DY
STPSC12C065DY picture photo
Mfg. Part Number
STPSC12C065DY
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 650V 12A TO220AC
Datasheet Download
STPSC12C065DY.pdf
Availability of STPSC12C065DY
QUANTITY
STPSC12C065DY Order Process
Ship out your order
Specifications of STPSC12C065DY
Internal Part NumberEIS-STPSC12C065DY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNew Generation of 650V SiC Diodes AN
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr120µA @ 650V
Capacitance @ Vr, F530pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Insulated, TO-220AC
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPSC12C065DY
Related LinksSTPSC1, STPSC12C065DY Datasheet, ST Distributor
STPSC12C065DY Details Description
Related parts for STPSC12C065DY
POT 50K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
DOOR STEL ECONOMZR 78.75" PNL SP datasheet.pdf
IC QUAD RS485 DIFF RCVR 16-DIP datasheet.pdf
IC A/D 15MSPS 12BIT LP 28-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4039-A datasheet.pdf
POT 50K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 30MA 700 MOHM datasheet.pdf