ST STPSC40065CW
STPSC40065CW picture photo
Mfg. Part Number
STPSC40065CW
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V TO-247
Datasheet Download
STPSC40065CW.pdf
Availability of STPSC40065CW
QUANTITY
STPSC40065CW Order Process
Ship out your order
Specifications of STPSC40065CW
Internal Part NumberEIS-STPSC40065CW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 600V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPSC40065CW
Related LinksSTPSC4, STPSC40065CW Datasheet, ST Distributor
STPSC40065CW Details Description
Related parts for STPSC40065CW
REG SW 9.0V 1A HORZ datasheet.pdf
SIDAC 3CHP 50/170V 250A MS-013 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 180MA 11.2 OHM datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
OTDR SM TRIPLE PON 13/14/15 OPM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf