TE Connectivity Alcoswitch Switches STS1400PC
STS1400PC picture photo
Mfg. Part Number
STS1400PC
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V
Datasheet Download
STS1400PC.pdf
Availability of STS1400PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STS1400PC Order Process
Ship out your order
Specifications of STS1400PC
Internal Part NumberEIS-STS1400PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSTS1400PC Statement of Compliance
Standard Package100
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesSTS
PackagingBulk
CircuitSP4T
Contact TimingShorting (MBB)
Switch FunctionOn-On-On-On
Current Rating300mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard
Actuator Length4.00mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyoxymethylene (Acetal) (POM)
Switch Travel2.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Force250gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STS1400PC
Related LinksSTS1, STS1400PC Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
STS1400PC Details Description
Related parts for STS1400PC
FIXED IND 27UH 1.3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW TO-92 datasheet.pdf
CONDITIONER SIGNAL DINRAIL MNT datasheet.pdf
HOUSING CONNECTOR DIODE PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
RES 22M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
27P CST 100 CONN HSG datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf