ST STS26N3LLH6
STS26N3LLH6 picture photo
Mfg. Part Number
STS26N3LLH6
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 26A 8-SOIC
Datasheet Download
STS26N3LLH6.pdf
Availability of STS26N3LLH6
QUANTITY
STS26N3LLH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STS26N3LLH6
Internal Part NumberEIS-STS26N3LLH6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTS26N3LLH6 View All Specifications
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VI
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.4 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4040pF @ 25V
Power - Max2.7W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STS26N3LLH6
Related LinksSTS26, STS26N3LLH6 Datasheet, ST Distributor
STS26N3LLH6 Details Description
Related parts for STS26N3LLH6
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 1M datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
LED MATRIX 5X8 2.4" HER/GRN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf