ST STS7C4F30L
STS7C4F30L picture photo
Mfg. Part Number
STS7C4F30L
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 30V 7A/4A 8SOIC
Datasheet Download
STS7C4F30L.pdf
Availability of STS7C4F30L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STS7C4F30L Order Process
Ship out your order
Specifications of STS7C4F30L
Internal Part NumberEIS-STS7C4F30L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesSTripFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7A, 4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs23nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1050pF @ 25V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STS7C4F30L
Related LinksSTS7C, STS7C4F30L Datasheet, ST Distributor
STS7C4F30L Details Description
Related parts for STS7C4F30L
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 1A SC73 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 21POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
GROUP A TOOLING datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 50W TO204AD datasheet.pdf