ST STTA2006P
STTA2006P picture photo
Mfg. Part Number
STTA2006P
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 20A SOD93-2
Datasheet Download
STTA2006P.pdf
Availability of STTA2006P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTA2006P Order Process
Ship out your order
Specifications of STTA2006P
Internal Part NumberEIS-STTA2006P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTURBOSWITCH™
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-93-2
Supplier Device PackageSOD-93-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTA2006P
Related LinksSTTA, STTA2006P Datasheet, ST Distributor
STTA2006P Details Description
Related parts for STTA2006P
RES ARRAY 5 RES 5.1K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
MULTI CONTROLLER PNP OUTPT 24VDC datasheet.pdf
POT 200 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
SENSOR FIBER COAXIAL 2M datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD PORT EXPANDER ADP5586 datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS STR SLDR CUP datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf