ST STTH1008DTI
STTH1008DTI picture photo
Mfg. Part Number
STTH1008DTI
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE HYPER 800V 10A TO-220AC
Datasheet Download
STTH1008DTI.pdf
Availability of STTH1008DTI
QUANTITY
STTH1008DTI Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH1008DTI
Internal Part NumberEIS-STTH1008DTI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.5V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 800V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH1008DTI
Related LinksSTTH1, STTH1008DTI Datasheet, ST Distributor
STTH1008DTI Details Description
Related parts for STTH1008DTI
FIXED IND 100UH 1.7A 220 MOHM datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS STR LONG SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED COB SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
M805 2C 2#16 SKT RECP THRD datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1/4W 0402 datasheet.pdf