ST STTH10LCD06CFP
STTH10LCD06CFP picture photo
Mfg. Part Number
STTH10LCD06CFP
Brief Description
DIODE ARRAY GP 600V 5A TO220FP
Datasheet Download
STTH10LCD06CFP.pdf
Availability of STTH10LCD06CFP
QUANTITY
STTH10LCD06CFP Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH10LCD06CFP
Internal Part NumberEIS-STTH10LCD06CFP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH10LCD06C View All Specifications
Standard Package50
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 600V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FPAB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH10LCD06CFP
Related LinksSTTH10L, STTH10LCD06CFP Datasheet, ST Distributor
STTH10LCD06CFP Details Description
Related parts for STTH10LCD06CFP
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS 5MM datasheet.pdf
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 22.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 54POS datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HAND PAD TRIAL PACK 961S datasheet.pdf
EVAL BD PI3318-20 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE24 M25 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf