ST STTH15AC06FP
STTH15AC06FP picture photo
Mfg. Part Number
STTH15AC06FP
Brief Description
DIODE UFAST 600V 15A TO220FPAC
Datasheet Download
STTH15AC06FP.pdf
Availability of STTH15AC06FP
QUANTITY
STTH15AC06FP Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH15AC06FP
Internal Part NumberEIS-STTH15AC06FP
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.9V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FPAC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH15AC06FP
Related LinksSTTH15, STTH15AC06FP Datasheet, ST Distributor
STTH15AC06FP Details Description
Related parts for STTH15AC06FP
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DHVQFN datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
WIRE CRIMPER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf