ST STTH15S12W
STTH15S12W picture photo
Mfg. Part Number
STTH15S12W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 15A TO220AC
Datasheet Download
STTH15S12W.pdf
Availability of STTH15S12W
QUANTITY
STTH15S12W Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH15S12W
Internal Part NumberEIS-STTH15S12W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.1V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Insulated, TO-220AC
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH15S12W
Related LinksSTTH1, STTH15S12W Datasheet, ST Distributor
STTH15S12W Details Description
Related parts for STTH15S12W
TVS DIODE 100VWM 170.1VC SMT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TPRD CROSSING 5" datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V S2H 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
RES 24 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf