ST STTH16L06CG
STTH16L06CG picture photo
Mfg. Part Number
STTH16L06CG
Brief Description
DIODE ARRAY GP 600V 10A D2PAK
Datasheet Download
STTH16L06CG.pdf
Availability of STTH16L06CG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTH16L06CG Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH16L06CG
Internal Part NumberEIS-STTH16L06CG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH16L06C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr8µA @ 600V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH16L06CG
Related LinksSTTH1, STTH16L06CG Datasheet, ST Distributor
STTH16L06CG Details Description
Related parts for STTH16L06CG
RELAY SSR 240VAC 16A ZC 4-SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC14H/AE14G/HKC14H datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIN RAIL MOUNT KIT datasheet.pdf
SENSOR CONTROLLER 24VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
220UF 35V 12,5X12,5X13MM 125C 30 datasheet.pdf