ST STTH20002TV1
STTH20002TV1 picture photo
Mfg. Part Number
STTH20002TV1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 200V 120A ISOTOP
Datasheet Download
STTH20002TV1.pdf
Availability of STTH20002TV1
QUANTITY
STTH20002TV1 Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH20002TV1
Internal Part NumberEIS-STTH20002TV1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH20002TV View All Specifications
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH20002TV1
Related LinksSTTH20, STTH20002TV1 Datasheet, ST Distributor
STTH20002TV1 Details Description
Related parts for STTH20002TV1
IC CTRLR BUCK PWM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC PCI SW 6LANE 5PORT 196-CABGA datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
12 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC CLK GEN POWERQUICC 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
4700UF 63V 25,4X40 datasheet.pdf