ST STTH2002CR
STTH2002CR picture photo
Mfg. Part Number
STTH2002CR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A I2PAK
Datasheet Download
STTH2002CR.pdf
Availability of STTH2002CR
QUANTITY
STTH2002CR Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2002CR
Internal Part NumberEIS-STTH2002CR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2002C View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)27ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2002CR
Related LinksSTTH2, STTH2002CR Datasheet, ST Distributor
STTH2002CR Details Description
Related parts for STTH2002CR
HOOK-UP SOLID 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 220MA 4.63 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 66.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf