ST STTH2002D
STTH2002D picture photo
Mfg. Part Number
STTH2002D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC
Datasheet Download
STTH2002D.pdf
Availability of STTH2002D
QUANTITY
STTH2002D Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2002D
Internal Part NumberEIS-STTH2002D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2002 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2002D
Related LinksSTTH, STTH2002D Datasheet, ST Distributor
STTH2002D Details Description
Related parts for STTH2002D
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 800K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN TRT JACK STR CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
TOOL CRIMP HAND 24-28AWG SOCKET datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 1GB datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf