ST STTH2002DI
STTH2002DI picture photo
Mfg. Part Number
STTH2002DI
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC
Datasheet Download
STTH2002DI.pdf
Availability of STTH2002DI
QUANTITY
STTH2002DI Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2002DI
Internal Part NumberEIS-STTH2002DI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2002 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Insulated, TO-220AC
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2002DI
Related LinksSTTH2, STTH2002DI Datasheet, ST Distributor
STTH2002DI Details Description
Related parts for STTH2002DI
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
AVIKRIMP BULLET REC TAPED datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SATA RCPT 22POS SLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf