ST STTH2002G
STTH2002G picture photo
Mfg. Part Number
STTH2002G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 20A D2PAK
Datasheet Download
STTH2002G.pdf
Availability of STTH2002G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTH2002G Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2002G
Internal Part NumberEIS-STTH2002G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2002G
Related LinksSTTH, STTH2002G Datasheet, ST Distributor
STTH2002G Details Description
Related parts for STTH2002G
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BP 300POS 10COL VERT datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 172UM datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI SIM CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 77.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf