ST STTH2003CR
STTH2003CR picture photo
Mfg. Part Number
STTH2003CR
Brief Description
DIODE ARRAY GP 300V 10A I2PAK
Datasheet Download
STTH2003CR.pdf
Availability of STTH2003CR
QUANTITY
STTH2003CR Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2003CR
Internal Part NumberEIS-STTH2003CR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2003 View All Specifications
Standard Package50
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 300V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2003CR
Related LinksSTTH2, STTH2003CR Datasheet, ST Distributor
STTH2003CR Details Description
Related parts for STTH2003CR
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
KIT TOWER WITH 2 BASE STANDS datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 380A 600V 3POLE datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 12.9MM datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" GOLD datasheet.pdf