ST STTH2R02A
STTH2R02A picture photo
Mfg. Part Number
STTH2R02A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 2A SMA
Datasheet Download
STTH2R02A.pdf
Availability of STTH2R02A
QUANTITY
STTH2R02A Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH2R02A
Internal Part NumberEIS-STTH2R02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH2R02 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH2R02A
Related LinksSTTH, STTH2R02A Datasheet, ST Distributor
STTH2R02A Details Description
Related parts for STTH2R02A
CAP CER 2200PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC datasheet.pdf
SHUNTED PHONO JAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES .62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf