ST STTH3006DPI
STTH3006DPI picture photo
Mfg. Part Number
STTH3006DPI
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 30A DOP3I
Datasheet Download
STTH3006DPI.pdf
Availability of STTH3006DPI
QUANTITY
STTH3006DPI Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH3006DPI
Internal Part NumberEIS-STTH3006DPI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH3006D View All Specifications
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.6V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)45ns
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDOP3I-2 Insulated (Straight Leads)
Supplier Device PackageDOP3I
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH3006DPI
Related LinksSTTH3, STTH3006DPI Datasheet, ST Distributor
STTH3006DPI Details Description
Related parts for STTH3006DPI
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 1.52A SC70-6 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 300MA 4-SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H datasheet.pdf
15MM CBLSLD USCAR REC BRN 3 CKT datasheet.pdf
KIT, LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf