ST STTH3006W
STTH3006W picture photo
Mfg. Part Number
STTH3006W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247
Datasheet Download
STTH3006W.pdf
Availability of STTH3006W
QUANTITY
STTH3006W Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH3006W
Internal Part NumberEIS-STTH3006W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH3006 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)70ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device PackageDO-247
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH3006W
Related LinksSTTH, STTH3006W Datasheet, ST Distributor
STTH3006W Details Description
Related parts for STTH3006W
SIDAC 240-280V 1A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 30 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
B/B SOLDER TERM 2.5MM 10 POS datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf