ST STTH30R04PI
STTH30R04PI picture photo
Mfg. Part Number
STTH30R04PI
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 30A DOP3I
Datasheet Download
STTH30R04PI.pdf
Availability of STTH30R04PI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTH30R04PI Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH30R04PI
Internal Part NumberEIS-STTH30R04PI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH30R04 View All Specifications
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDOP3I-2 Insulated (Straight Leads)
Supplier Device PackageDOP3I
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH30R04PI
Related LinksSTTH3, STTH30R04PI Datasheet, ST Distributor
STTH30R04PI Details Description
Related parts for STTH30R04PI
CONN RING 14-16HD AWG #6 PIDG datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1.0MH PC MNT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CREE XLAMP CXA3050 23MM WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 15POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf