ST STTH30R06D
STTH30R06D picture photo
Mfg. Part Number
STTH30R06D
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220AC
Datasheet Download
STTH30R06D.pdf
Availability of STTH30R06D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTH30R06D Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH30R06D
Internal Part NumberEIS-STTH30R06D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)70ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH30R06D
Related LinksSTTH3, STTH30R06D Datasheet, ST Distributor
STTH30R06D Details Description
Related parts for STTH30R06D
SURGE SUPP -58V UNIDIR 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M5 WOBBLE STICK 3M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf