ST STTH60L04W
STTH60L04W picture photo
Mfg. Part Number
STTH60L04W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 60A DO247
Datasheet Download
STTH60L04W.pdf
Availability of STTH60L04W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTH60L04W Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH60L04W
Internal Part NumberEIS-STTH60L04W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device PackageDO-247
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH60L04W
Related LinksSTTH6, STTH60L04W Datasheet, ST Distributor
STTH60L04W Details Description
Related parts for STTH60L04W
JUMPER-H1504TR/A2015V/H1504TR 2" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.7A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BARREL 10-12AWG TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/3.3V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf