ST STTH60L06TV2
STTH60L06TV2 picture photo
Mfg. Part Number
STTH60L06TV2
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 600V 40A ISOTOP
Datasheet Download
STTH60L06TV2.pdf
Availability of STTH60L06TV2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STTH60L06TV2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH60L06TV2
Internal Part NumberEIS-STTH60L06TV2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH60L06TV View All Specifications
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH60L06TV2
Related LinksSTTH60, STTH60L06TV2 Datasheet, ST Distributor
STTH60L06TV2 Details Description
Related parts for STTH60L06TV2
FIXED IND 18UH 288MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 169K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LGH, RECEPTACLE ASS'Y datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 100MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf