ST STTH60P03SW
STTH60P03SW picture photo
Mfg. Part Number
STTH60P03SW
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 60A TO247-3
Datasheet Download
STTH60P03SW.pdf
Availability of STTH60P03SW
QUANTITY
STTH60P03SW Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH60P03SW
Internal Part NumberEIS-STTH60P03SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTTH60P03S View All Specifications
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH60P03SW
Related LinksSTTH6, STTH60P03SW Datasheet, ST Distributor
STTH60P03SW Details Description
Related parts for STTH60P03SW
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 200POS .050 R/A datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
21P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf