ST STU9N65M2
STU9N65M2 picture photo
Mfg. Part Number
STU9N65M2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 5A IPAK
Datasheet Download
STU9N65M2.pdf
Availability of STU9N65M2
QUANTITY
STU9N65M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STU9N65M2
Internal Part NumberEIS-STU9N65M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs900 mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs10nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds315pF @ 100V
Power - Max60W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageIPAK (TO-251)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STU9N65M2
Related LinksSTU9, STU9N65M2 Datasheet, ST Distributor
STU9N65M2 Details Description
Related parts for STU9N65M2
CONN EDGE DUAL .050 SMD 12 POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES 180 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 09VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP XML COLOR LED RGB,W datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf