ST STW26NM60
STW26NM60 picture photo
Mfg. Part Number
STW26NM60
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 30A TO-247
Datasheet Download
STW26NM60.pdf
Availability of STW26NM60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STW26NM60 Order Process
Ship out your order
Specifications of STW26NM60
Internal Part NumberEIS-STW26NM60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs135 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs102nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2900pF @ 25V
Power - Max313W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STW26NM60
Related LinksSTW2, STW26NM60 Datasheet, ST Distributor
STW26NM60 Details Description
Related parts for STW26NM60
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 89.25VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
CABLE 40COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 56MA 5 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf