ST STW70N10F4
STW70N10F4 picture photo
Mfg. Part Number
STW70N10F4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 65A TO-247
Datasheet Download
STW70N10F4.pdf
Availability of STW70N10F4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STW70N10F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STW70N10F4
Internal Part NumberEIS-STW70N10F4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTW70N10F4 View All Specifications
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C65A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs19.5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs85nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5800pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STW70N10F4
Related LinksSTW70, STW70N10F4 Datasheet, ST Distributor
STW70N10F4 Details Description
Related parts for STW70N10F4
IC ADC 20BIT LC2MOS 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.5A T/R datasheet.pdf
RES MO 1W 8.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG HDBNC 75OHM datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SERIAL COMM FOR EVAL KIT datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 24.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf