ST STW80NF06
STW80NF06 picture photo
Mfg. Part Number
STW80NF06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO-247
Datasheet Download
STW80NF06.pdf
Availability of STW80NF06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STW80NF06 Order Process
Ship out your order
Specifications of STW80NF06
Internal Part NumberEIS-STW80NF06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3850pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STW80NF06
Related LinksSTW8, STW80NF06 Datasheet, ST Distributor
STW80NF06 Details Description
Related parts for STW80NF06
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SOD-323 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 6HSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC DAC 1CH 12BIT PROGR 40VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.04A 244 MOHM datasheet.pdf