ST STW80NF06
STW80NF06 picture photo
Mfg. Part Number
STW80NF06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO-247
Datasheet Download
STW80NF06.pdf
Availability of STW80NF06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STW80NF06 Order Process
Ship out your order
Specifications of STW80NF06
Internal Part NumberEIS-STW80NF06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3850pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STW80NF06
Related LinksSTW8, STW80NF06 Datasheet, ST Distributor
STW80NF06 Details Description
Related parts for STW80NF06
IC DAC 10BIT SRL 3V 8TSSOP datasheet.pdf
PANEL SIDE 63X20X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf