Vishay/Siliconix SUD50N04-09H-E3
SUD50N04-09H-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SUD50N04-09H-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 50A TO252
Datasheet Download
SUD50N04-09H-E3.pdf
Availability of SUD50N04-09H-E3
QUANTITY
SUD50N04-09H-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SUD50N04-09H-E3
Internal Part NumberEIS-SUD50N04-09H-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs85nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3700pF @ 25V
Power - Max83.3W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SUD50N04-09H-E3
Related LinksSUD50N0, SUD50N04-09H-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SUD50N04-09H-E3 Details Description
Related parts for SUD50N04-09H-E3
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf